תפריט נגישות

רב"ט יגאל כהנא ז"ל

יגאל כהנא
בן 19 בנפלו
בן גילה ושמואל
נולד בעפולה
בכ"ד בשבט תש"ח, 4/2/1948
התגורר בבוסתן הגליל
התגייס ב-1966
שרת בחטיבת גולני גדוד "ברק" (12)
נפל בקרב
בא' בסיון תשכ"ז, 9/6/1967
במלחמת ששת הימים
מקום נפילה: תל פאחר
באזור רמת הגולן
מקום קבורה: נהריה
חלקה: 02, שורה: 08, קבר: 09.

קורות חיים

בן שמואל וגילה. נולד ביום כ"ד בשבט תש"ח (4.2.1948) בעפולה למשפחה חקלאית. את שנותיו הראשונות עשה בכפר יחזקאל ובגיל שלוש וחצי עבר עם משפחתו לבוסתן-הגליל. עוד בהיותו רך בשנים אהב את החקלאות ואת השדות המוריקים ואת החיים אשר עליהם. את לימודיו היסודיים סיים במושב רגבה שבגליל המערבי ולאחר-מכן עבר לבית-הספר התיכון החקלאי במקוה-ישראל, אך בכיתה י"ב עבר לבית-הספר הטכני לחקלאות ביד-נתן.

כשהיה נער התעניין במקצוע הספרות וגילה יכולת רבה בכתיבה. כן התעניין בספורט והתמסר בייחוד לקפיצה לגובה ואף הגיע בכך להישגים גבוהים מכפי גילו. היה נלהב מאד למשחק הכדורגל. מאוחר יותר הצטרף בתור שוער ל"הפועל" עכו ובהיותו בן שבע-עשרה ומחצה הועבר לקבוצה הבוגרת ולא פעם הגיע שם להישגים, עד שנחשב לאחד השוערים הצעירים הטובים בארץ. אולם, פעם בהיותו באימוני-המשחק, נפצע קשה בגבו ונאלץ להפסיק למשך זמן ניכר את פעילותו זו עד שגויס לצה"ל.

לאחר גיוסו גילה אהבה עזה לצבא והיה מסור לו עד כדי כך שדחה גם את משחק הכדורגל. הוא התפעל והתלהב מרמתו הגבוהה של הצבא גם בשטח המקצועי וגם בשטח החברתי והאנושי. יצא לקורס מ"כ וסיים אותו בהצטיינות. עבר גם את מיבדקי-הקצונה ועמד להתחיל בקורס קצינים. לאחר עשרה חודשי שירות בצבא קיבל פיקוד בחטיבת "גולני" ופיקד שם על כיתת מבוגרים ממנו בכמה שנים.

עם פרוץ מלחמת ששת הימים, הוא עודנו בשירות-חובה אז. בכל מכתב הביתה היה נוהג לציין את המורל הגבוה של הצבא והיה נותן ביטוי להתלהבותו למילוי כל משימה שהוטלה עליו. על יחידתו של יגאל הוטל כיבוש תל-פאחר שברמת-הגולן, ובקרב זה נפל. זה היה ביום החמישי לקרבות, הוא א' בסיון תשכ"ז (9.6.1967), בו הצליחו בודדים - וביניהם יגאל - לחדור אל תוך המוצבים הסוריים מתוך יעילות, ובאומץ-לב לטהר את הבונקרים ואת תעלות-המגן של המוצב - ויגאל, שזכה להיות בין כובשי מוצב תל-פאחר לא זכה לראות בשחרור הרמה הסורית כולה.

הובא לקבורה בבית-הקברות הצבאי בעפולה ולאחר זמן הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנהריה.

בנובמבר 1967 נקבע לוח-זכרון על שמו ולזכרו בבית-הכנסת של מושב בוסתן-הגליל. בבית-הכנסת המרכזי בעכו נקבע לוח-זכרון ושמו של יגאל עליו. שמו הונצח בחוברת המועצה האיזורית געתון ובחוברת שהוצאה מטעם עיריית עכו. חוברת לזכרו הנושאת את שמו הוצאה על-ידי המשפחה ובני-מחזורו במקוה-ישראל.

הופק במערכת "גלעד-לזכרם", באמצעות חב' תבונה בע"מ (054-6700799)
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה