תפריט נגישות

טוראי אליהו "ליקי" סטרומצה ז"ל

אליהו סטרומצה
בן 19 בנפלו
בן רוזה ודויד
נולד בבולגריה - סופיה
בכ"ו בטבת תרפ"ט, 8/1/1929
התגורר בהזורע
שרת בפלמ"ח - חטיבת יפתח
יחידה: הגדוד הראשון - "העמק"
נפל בקרב
בו' באייר תש"ח, 15/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: מלכיה
באזור הגליל
מקום קבורה: קיבוץ מעוז חיים

קורות חיים

בן דויד ורוזה. נולד ב-8.1.1929 בסופיה, בירת בולגריה. גמר בית-ספר עממי והצטרף לתנועת "השומר הצעיר". המשטר הנאצי שהשתלט על בולגריה במחצית השניה של מלחמת-העולם הפסיק את פעולתו בתנועה. כתום המלחמה, אחרי מפלת השלטון הנאצי, עלה לארץ ב-25.10.1945 והתחנך בחברת נוער עולה בקיבוץ הזורע. אחרי תקופה של חבלי התערות בסביבה החדשה, מצא את הדרך לחייו ברעיון ובמעשה במסגרת הקיבוץ הארצי ובשיחות חברים עמד על משמר טוהר הרעיון וקידמה מהפכנית ליצירת החברה החדשה ברוח האידיאלים שלו.

התעניין בלימודי הטבע ותולדות החברה והיה פעיל בחיי התרבות של חברת הנוער. בעבודה בחר לו את הטיפול בעדר הצאן. התאמן עם חבורתו בגדנ"ע ואחר כך נכנסו להכשרה המגויסת של פלמ"ח ושירתו בגדוד אחד של חטיבת "יפתח". אליהו התמחה ביחוד בשימוש במרגמה. מסירות ללא גבול ונאמנות, ציינו אותו. כשיצא למלחמה, ידע למען מי ונגד מי הוא נלחם.

השתתף בקרבות כפר-קנה, כפר קעין, זרעין, סנדלה, במערכת משמר-העמק, בפעולות סריקה בגליל, באזור עכו, בהתקפה על משטרת צפת בשעת שחרור העיר, ובאחרונה - בנסיון לכבוש את מלכיה. שם נפגע ונפל, תוך כדי הגישו עזרה לחבר פצוע, ביום 15.5.1948.

מיום נפילתו ועד ט"ז בחשוון תש"ע (3.11.2009), היה אליהו-דוד בחזקת חלל שמקום קבורתו לא נודע.

בעקבות חקירה של הענף לאיתור נעדרים בצה"ל, התברר כי אליהו-דוד קבור יחד עם חלק מחבריו מקרב זה בקבר אחים בקיבוץ מעוז חיים.

לזכרו התקיים טקס גילוי מצבה בבית הקברות במעוז חיים.

בניית אתרים: